Łazienka jest pomieszczeniem, które już nie tylko spełnia swoją podstawową funkcję, ale i rolę domowego SPA – miejsca, w którym chcemy się zrelaksować. Taka może stać się łazienka inspirowana marmurem – niestety wciąż kojarzona z luksusem i przepychem. Czy słusznie?

Marmur często wykorzystywany jest przez architektów wnętrz w projektach łazienek. Jego zastosowanie zazwyczaj kojarzone jest z elegancką, luksusową oraz drogą łazienką. Czy zawsze musi tak być? Czy koniecznym jest, by łazienka w całości została pokryta tym kamieniem? Oczywiście, że nie – wiele bowiem zależy od naszych własnych preferencji i pomysłów.

 

01 Post

 

Czym jest marmur?

Marmur jest kamieniem, który – jak wielu architektów wnętrz sądzi – nigdy nie wyjdzie z mody! Materiał ten należy do tych skał naturalnych, które ukształtowane zostały już miliony lat temu – stąd też uważany jest za dobro luksusowe. Ze względu na swoje właściwości (a szczególnie na wytrzymałość) doskonale sprawdza się w łazienkach – niezależnie od tego, czy położony jest na ścianach, czy występuje w roli umywalki lub dodatków. Marmur zastosowany w łazience zdecydowanie wydobywa wszelkie jej walory sprawiając, że staje się estetyczna, a zarazem funkcjonalna.

Co różni poszczególne rodzaje marmuru?

Każdy rodzaj marmuru różni się od siebie kolorem, stopniem twardości oraz poziomem nasiąkliwości. Na rynku dostępny jest marmur biały, biały ze smugami w różnych odcieniach, marmur kremowy oraz beżowy, a także marmur zielony, czerwony i prawie czarny. Podobnie jak inne kamienie, a szczególnie trawertyny, są wrażliwe na działanie kwasów. Warto więc do ich pielęgnacji stosować odpowiednio dobrane środki.

 

03 Post

 

Marmur połączony z ponadczasową bielą

Połączenie jasnego marmuru z klasyczną bielą w łazience to doskonały duet dla osób ceniących elegancję i ponadczasowość. Aranżując łazienkę z elementami marmuru powinniśmy zwrócić uwagę na to, by nie przedobrzyć. Marmur świetnie może prezentować się na jednej ze ścian – najlepiej głównej, na której usytuowana zostanie biała umywalka oraz bateria umywalkowa i duże obramowane na biało lustro. Pozostałe ściany pozostawmy białe, a całość uzupełnijmy o pasujące do aranżacji akcesoria łazienkowe i dodatki. Taka łazienka nie tylko posłuży przez lata, ale będzie również funkcjonalna i bardziej uporządkowana. Jasny marmur na ścianie dodaje każdemu wnętrzu (a w szczególności łazience) jasności i elegancji.

Marmurowa łazienka z drewnem

Osoby, które chcą wprowadzić do łazienki odrobinę koloru, mogą zamiast jasnego marmuru zastosować jego cieplejsze wersje w kolorze beżowym lub w odcieniu piaskowego brązu. Tego typu barwy doskonale komponują się z drewnem. Zatem jeśli zastosujemy na powierzchniach płaskich marmur, uzupełnijmy aranżację o stylowe drewniane meble i dodatki. Całość podkreślmy nowoczesnym oświetleniem – punktowe może posłużyć do oświetlenia półek, strefy kąpielowej lub lustra. Marmurowa łazienka z elementami drewna spodoba się zarówno miłośnikom stylu klasycznego, nowoczesnego, jak i minimalistycznego czy rustykalnego.

 

 

sk8 0002

 

Kamień z kamieniem – łazienka z industrialnym duchem

Bardzo ciekawym i tajemniczym zarazem pomysłem na łazienkę jest wykorzystanie w niej dwóch rodzajów kamienia. Oba zestawione ze sobą mogą stanowić wspaniałe tło dla reszty wyposażenia łazienki – idealnie jeśli będzie ono pasowało do stylu industrialnego. Ciekawą koncepcją jest połączenie marmuru z onyksem lub granitem. Marmur w jasnych odcieniach możemy położyć na wszystkie ściany lub tylko na jedną (np. tę, na której tle znajduje się wanna), a obecność drugiego rodzaju kamienia zaakcentować w postaci obrazu, mozaiki lub sprzętów takich jak umywalka, akcesoria łazienkowe czy nawet półki. Tak wyposażoną łazienkę wystarczy uzupełnić o stylowe, nowoczesne miedziane oświetlenie i gotowe – mamy marmurową łazienkę z nutką industrialnego stylu!

Jak prawdziwy marmur

Remont łazienki to naprawdę spory wydatek. Co w sytuacji kiedy zależy nam na tym, by aranżacja powiązana była z marmurem, a zwyczajnie nas na niego nie stać? Warto wówczas sięgnąć po inne, tańsze i sprawdzone rozwiązanie – po płytki imitujące marmur. Doskonale wpasują się w nowoczesne, industrialne łazienki oraz wydobędą wszystko co najpiękniejsze w aranżacjach pałacowych i romantycznych. Możemy je z powodzeniem stosować zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Świetnie wyglądają w towarzystwie metalu, także tego pozłacanego, jak również w towarzystwie drewna i szkła.

Materiał został przygotowany z udziałem redakcji bloga www.lazienkaplus.pl

POPULAR ON THE BLOG

Style wnętrz

Święta Wielkanocne w wydaniu Glamour

Kolekcja Tubądzin

HOW WE WORK ?

Odwróć urządzenie,
aby komfortowo korzystać
ze strony.