Blog

Pantone to amerykańska firma z siedzibą w New Jersey, która znana jest z produkcji systemów używanych w przemyśle poligraficznym. Pantone stało się przedsiębiorstwem rozpoznawalnym na całym świecie między innymi dzięki odpowiedniodobranymi narzędziami marketingowymi, a jednym z nich jest coroczna tradycja ogłaszająca kolor roku.

 

               W roku 2021 Instytut Pantone zdecydował się na przerwanie tradycji w ogłaszaniu koloru roku i uznał, że zamiast jednego odcienia, wybrane zostały dwa. Rok 2021 to rok kolorów Ultimate Gray i Illuminating.

Pantone przy publikacji wyników podkreślał, że ze względu na trudności, jakie napotkały nas wszystkich w roku 2020, kolor żółty będzie najbardziej odpowiedni na miano koloru roku 2021. Decyzja to umotywowana była faktem, że kolor ten jest jasny, słoneczny, pełen energii, rozgrzewający, czyli jest odpowiedzią na potrzeby ludzi w dzisiejszych czasach. Jest wspomnieniem spokojnych czasów przeszłych i symbolem nadziei na lepsze jutro. Jak podkreśla Pantone:

żółty oznacza nadzieję, pozytywność i coś, na co można czekać”

Z kolei kolor szary kojarzony jest z niezawodnością, solidnością, trwałością co ma nawiązywać do niezawodnych, ponadczasowych elementów i postaw.

Ultimate Grey (Pantone 17-5104) opowiada o sile i odporności […]Szary oznacza hart ducha, coś, czego możesz się trzymać, zawsze będzie tam dla ciebie.”

Zestawienie obu kolorów, na pozór od siebie niezależnych i pozornie niepasujących ma przywoływać na myśl synergię dwóch elementów, które wspólnie tworzą solidną współpracę i jedność. Jak sam Instytut Pantone skomentował: „Kiedy ludzie szukają sposobów, aby wzmocnić się energią, jasnością i nadzieją na przezwyciężenie ciągłej niepewności, porywające i oświecające odcienie zaspokajają nasze dążenie do witalności.” Dodatkowo, stale podkreślany jest głębszy sens tegorocznego wyboru, który ma nierozłącznie nawiązywać do dzisiejszej sytuacji społecznej, gospodarczej i epidemiologicznej na świecie. Na stronie Pantone możemy przeczytać „[…] że nigdy nie będzie jednego koloru który mógłby wyrazić wszystko. Dwa kolory dają komunikat, że potrzebujemy siebie nawzajem.”.

W jaki sposób możemy narzucony trend wykorzystać w naszych pomieszczeniach? Nie musimy przeprowadzać gruntowanego remontu aby wpasować się w istniejące trendy. Wystarczy kilka niedużych zmian, aby wprowadzić do naszego domu powiew świeżości.

Źródło: http://pointofdesign.pl/design/pantone-2021-maluje-optymizm-i-opanowanie/

Szarość jest idealnym kolorem do pomieszczeń w których chęć częstych zmian nie będzie w przyszłości przeszkodą ze względu na swój uniwersalny odcień pasujący praktycznie do wszystkiego. Dzięki wykorzystaniu w pomieszczeniach tego rodzaju odcieni, późniejsze zmiany pojedynczych elementów nie sprawia większych trudności a efekt odświeżonego pomieszczenia jest łatwo osiągalny.

Źródło: Portfolio Justyna Tatys Luxury Interiors

Źródło: Portfolio Justyna Tatys Luxury Interiors

Źródło: Portfolio Justyna Tatys Luxury Interiors

Żółte dodatki idealnie sprawdza się w postaci kolorowych tekstyliów wprowadzających ciepło i przytulny klimat do pomieszczeń, ale również odcień ten można wykorzystać na ścianach w postaci kolorowych plakatów czy nawet przemalować fragment ściany.

Źródło: Portfolio Justyna Tatys Luxury Interiors

Źródło: Portfolio Justyna Tatys Luxury Interiors

Kolor szary jest kolorem neutralnym, kojarzącym się z solidnością i ponadczasowością. Jest to odcień który idealnie sprawdzi się w pomieszczeniach, które projektujemy i urządzamy na lata jak na przykład  łazienki czy kuchnie. Szary jest kolorem jednocześnie jasnym ale również łatwym do aranżacji. Szary idealnie współgra również na różnych teksturach, powierzchniach i materiałach. Wykorzystując jeden kolor w wielu odmianach, można stworzyć monochromatyczne pomieszczenie o wielu obliczach.

Źródło: Portfolio Justyna Tatys Luxury Interiors

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POPULAR ON THE BLOG

Style wnętrz

Święta Wielkanocne w wydaniu Glamour

Kolekcja Tubądzin

HOW WE WORK ?

Odwróć urządzenie,
aby komfortowo korzystać
ze strony.